Ένα πολύτιμο «τρίποντο» στη μάχη που δίνει για την παραμονή στη Super League κατέκτησε την Κυριακή ο Αστέρας Τρίπολης.

Οι Αρκάδες επιβλήθηκαν με 1-0 σκορ του Πανιωνίου στη Νέα Σμύρνη, στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος και πήραν βαθιά βαθμολική ανάσα.

Πιο συγκεκριμένα αυτή ήταν η δεύτερη νίκη στο πρωτάθλημα για την ομάδα της Τρίπολης, η οποία έφτασε τους έξι βαθμούς.

Στον αντίποδα οι «κυανέρυθροι», μετά και τη σημερινή τους ήττα παράμειναν στο -2 (σ.σ.: κουβαλούν τιμωρία έξι βαθμών) και βρίσκονται στην τελευταία θέση της βαθμολογίας.

Το γκολ με απευθείας φάουλ του Μαρκ Φερνάντεζ στο 44ο λεπτό ήταν αυτό που έκρινε την αναμέτρηση της Νέας Σμύρνης και έγειρε την πλάστιγγα του ματς προς το μέρος των φιλοξενούμενων.

Οι γηπεδούχοι είχαν διάθεση και πάθος, δημιούργησαν κάποιες ευκαιρίες, αλλά ο Παπαδόπουλος ήταν θετικός όποτε χρειάστηκε να επέμβει. Να σημειωθεί ότι στο 89΄ αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο αρχηγός του Πανιωνίου, Παναγιώτης Κόρμπος.

Αξίζει να σημειωθεί ότι στο 16ο λεπτό τραυματίστηκε και αντικαταστάθηκε τερματοφύλακας του Πανιωνίου, ο Κότνικ. Ο «γκολκίπερ» του «ιστορικού» έπεσε με αυτοθυσία στα πόδια του Χαουρέγκι και κατάφερε να διώξει τη μπάλα, όμως ο Ισπανός επιθετικός τον βρήκε με τις τάπες στο πρόσωπο.

Ο Σλοβένος πορτιέρο αντικαταστάθηκε από τον Μαλέρμπ, του έγιναν ράμματα και διακομίστηκε στο νοσοκομείο για εξετάσεις.

Πανιώνιος: Κότνικ (20' λ.τ. Μαλέρμπ), Μασούρας, Λυμπεράκης, Ευαγγέλου, Σταυρόπουλος - Κόρμπος, Μαξίμοβιτς, Μιλόγεβιτς, Παπανικολάου (58' Τσιλούλης), Αραμπούλι, Δούμτσιος

Αστέρας Τρίπολης: Παπαδόπουλος - Βλάχος, Μαρτίνες, Σουάρεθ, Ματρικάρντι - Βαλιέντε, Καπίγια - Σίτο (85' Κώτσιρας), Ριέρα (52' Μπόρχα Φερνάντεθ), Μαρκ Φερνάντεθ, Χαουρέγκι (88' Μπαράλες)