«Δυνατά» στο κόλπο των πλέι οφ μπήκε πλέον ο Αστέρας Τρίπολης, καθώς κέρδισε στον Βόλο την ομώνυμη ομάδα με 1-0,

πέρασε στην 6η θέση (+1 από τον ΟΦΗ που έχει ένα ματς λιγότερο) και αυτόματα συγκαταλέγεται στους βασικούς διεκδικητές ενός ευρωπαϊκού εισιτηρίου για την επόμενη σεζόν.

Οι «νεοφώτιστοι» είχαν τον Γκαραβέλη στο τέρμα, τους Τσίκα, Δημόπουλο, Κανταμούρο στα στόπερ, τον Λύρατζη δεξιό μπακ-χαφ, τον Τσαούση αριστερό, τους Τσοκάνη, Μπαλογιάννη στο «6» και «8», τον Μουνίθ δημιουργικό χαφ και τους Γκουαροτσένα, Γέντρισεκ επιθετικούς.

Οι Αρκάδες ξεκίνησαν με τον Παπαδόπουλο κάτω από τα γκολπόστ, τους Κώτσιρα, Πασαλίδη, Σουάερεθ, Ανχελ στην άμυνα από τα δεξιά προς τα αριστερά, τους Μουνάφο, Βαλιέντε στον άξονα, τους Μαρκ Φερνάντεζ, Ντέλετιτς στα άκρα και τους Κρέσπι, Μπαράλες επιθετικό δίδυμο, με τον πρώτο σε πιο ελεύθερο ρόλο.

Η αναμέτρηση στα πρώτα της 20 λεπτά ήταν κακή. Χωρίς ρυθμό, με μονότονο τέμπο και πολλές «μονομαχίες» στον χώρο της μεσαίας γραμμής. Κάπου εκεί όμως οι Αρκάδες πήραν τα ηνία, καθώς ο Μαρκ Φερνάντεθ από την αριστερή τους πλευρά δημιουργούσε ρήγματα και έφταναν με αξιώσεις στα καρέ των γηπεδούχων. Οι Ρεγκίς και Μαρκ Φερνάντεθ με σουτ έστειλαν τις πρώτες... προειδοποιητικές βολές και στο 35' «άγγιξαν» το γκολ όταν η «σκαστή» κεφαλιά του Μπαράλες, αποκρούστηκε από το δεξί κάθετο δοκάρι του Γκαραβέλη. Αμέσως μετά οι αμυντικοί του έβαλαν σωτήριες κόντρες σε σουτ των Μουνάφο, Κρέσπι και η ανάπαυλα βρήκε τις δύο ομάδες χωρίς σκορ και λίγες τελικές (5-3 υπέρ του Αστέρα), όμως οι φιλοξενούμενοι είχαν 1-2 «καθαρές» ευκαιρίες να βρουν δίχτυα.

Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε με τον Αστέρα να παραμένει ψηλά. Μόνο που αυτή τη φορά αντί της αριστερής του πλευράς «φόρτωνε» τη δεξιά του. Ομως ο αγώνας κυλούσε χωρίς τη μεγάλη φάση. Οι φιλοξενούμενοι ανασταλτικά παρά την είσοδο του Τόρες και την αλλαγή σχηματισμού των γηπεδούχων έπαιρναν άριστα, όμως επιθετικά δεν είχαν τη «μεγάλη» φάση. Απείλησαν με τους Ντέλετιτς (65', 73', 76'), Μαρκ Φερνάντεθ (70'), Μπαράλες (70'), αλλά ο Γκαραβέλης και οι αμυντικοί του Βόλου με κόντρες, απομάκρυναν τον κίνδυνο.

Μέχρι που φτάσαμε στο 85', όταν οι φιλοξενούμενοι βγήκαν στο τρανζίσιον, ο Χαουρέγκι «έστρωσε» ωραία στον Ντέλετιτς και εκείνος με ψύχραιμο πλασέ, σημείωσε το «χρυσό» γκολ για την ομάδα του. Οπως είχε πράξει πρόσφατα και κόντρα στον Παναιτωλικό, όπου στις καθυστερήσεις διαμόρφωσε τότε το 2-1 υπέρ της.