Ο Παναθηναϊκός πραγματοποίησε κακή εμφάνιση απέναντι στον ΠΑΣ Γιάννινα, κι έτσι έδωσε την ευκαιρία στον μαχητικότατο «Άγιαξ» της Ηπείρου

να επικρατήσει με 1-0 στον πρώτο μεταξύ τους αγώνα, για τη φάση των «16» του Κυπέλλου Ελλάδας, που διεξήχθη την Τετάρτη στο στάδιο «Ζωσιμάδες». Πλέον οι «πράσινοι» καλούνται να ανατρέψουν το εις βάρος τους σκορ στον αγώνα ρεβάνς, που θα πραγματοποιηθεί στο ΟΑΚΑ, προκειμένου να μην βρεθούν πρόωρα εκτός διοργάνωσης. Ο ΠΑΣ Γιάννινα άνοιξε το σκορ στο 28ο λεπτό, όταν μετά από σουτ του Κάστρο η μπάλα κόντραρε σε παίκτες του «τριφυλλιού» και στρώθηκε στον Παμλίδη, ο οποίος πρόλαβε τον Διούδη και παραβίασε την εστία του με κοντινή προβολή. Αξίζει να σημειωθεί ότι στο 25ο λεπτό του αγώνα ο Κώστας Αποστολάκης σε μια διεκδίκηση γύρισε άσχημα το πόδι του και ο Γιώργος Δώνης αναγκάστηκε να τον αντικαταστήσει. Στο 60ο λεπτό οι «πράσινοι» ζήτησαν πέναλτι για χέρι του Παντελάκη μέσα στην περιοχή, ωστόσο η παράβαση δεν καταλογίστηκε, καθώς ο διαιτητής Φωτιάδης είχε σφυρίξει νωρίτερα επιθετικό φάουλ στον Καμπετσή.

Γκολ: 28' Παμλίδης (ΠΑΣ)

Κίτρινες: Κριζμάν (ΠΑΣ), Κάστρο (ΠΑΣ)

Κόκκινες:

ΠΑΣ Γιάννινα: Γιαννίκογλου, Σκόνδρας, Παντελάκης, Αποστολόπουλος, Μπουκουβάλας, Σιόντης, Κάστρο, Καρτάλης (74' Νάουμετς), Ξυδάς (85' Λιάσος), Παμλίδης, Κριζμάν (69' Λεό)

Παναθηναϊκός: Διούδης, Χατζηθεοδωρίδης, Αποστολάκης (29' λ.τ. Κουρμπέλης), Πούγγουρας, Κολοβέτσιος, Δώνης, Νούνες, Χατζηγιοβάνης (74' Μπουζούκης), Μπεκ (46' Περέα), Ζαχίντ, Καμπετσής.